Ķeguma skeitparks

Ķeguma skeitparkā trokšņošana beigušies.

2013. gada pašā vasaras sākumā  Ķeguma novadā norisinās svarīgi pasākumi  – pašvaldību vēlēšanas, Ķeguma novada svētki, Starptautiskās bērnu aizsardzības dienas svētki, MTB maratons… Klusi un mierīgi  Ķeguma Komercnovirziena vidusskolas teritorijā nodots lietošanā  skeitparks…

Skeitparks Ķegumā bija viens no pirmajiem lielajiem projektiem Ķeguma novadā, ko īstenoja nevalstiska organizācija Starptautiskais Soroptimistu kluba “Ogre-Ķegums”, ar kopējo finansējumu 20 059.60 EUR.

Skeitparka izveides ideju Ķegumā bija iespējama īstenot, pateicoties PPP (Publisko un privāto partnerattiecību) biedrībai “Zied zeme” projektu konkursam, kur tika piesaistīts atbalsts no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA).

Kā tas viss sākās?

Viens no Biedrības Starptautiskais Soroptimistu klubs “Ogre-Ķegums” darbības mērķiem ir līdzdarboties kultūrizglītojošo aktivitāšu, kā arī saturīgu un veselīgu brīvā laika pavadīšanas iespēju radīšanā un to pieejamības nodrošināšanā ikvienam sabiedrības loceklim Ķeguma novadā. Ideja par skeitparka tapšanu radās tālajā 2011. gadā, kad kopā sanāca biedrības biedres, daži skeitošanas entuziasti un Ķeguma novada pašvaldības izpilddirektore Nelda Sniedze. Pēc tikšanās tika uzsāktas intensīvas sarunas ar Ķeguma jauniešiem, kur kā galvenā problēma tika uzsvērta – ierobežotas brīvā laika pavadīšanas iespējas un iespējas trūkums veselīga dzīves veida piekopšanai. Konkretizējot jauniešu vēlmes, visbiežāk tika minēts skeitparks, jo esošais bija novecojis gan fiziski, gan morāli.

Tika pieņemts lēmums par piedalīšanos izsludinātā projektu konkursā PPP biedrība “Zied zeme”. Projektu līdzfinansēt tika lūgts Ķeguma novada pašvaldībai. Ar Ķeguma novada domes deputātu   balsojumu “par” 12, “pret” – nav, “atturas”- 1 projekta realizācijai ar patapinājuma līgumu tika piešķirta zeme un līdzfinansējums 1457 EUR apmērā. Izvēlētā vieta patiešām bija veiksmīga, jo atradās blakus citām sporta aktivitātēm, teritorija  droša un labi pārredzama, tuvu sabiedriskajam transportam. Drīz pēc skeitparka izveidošanas Ķeguma novada pašvaldība rada iespēju arī attiecīgo teritorija iežogot.

Skeitparka būvniecības darbus veica uzņēmums “Kvartāls 13a”, kam tajā laikā bija 4 gadu pieredze šajā būvniecības jomā. Tika nolemts skeitparku veidot novatorisku un atraktīvu, kur savus spēkus var pārbaudīt gan personas, kas tikko uzkāpuši uz skeitborda, līdz profesionāļiem, kas ar to nodarbojas 10 gadus. Tas uzņēmumam bija izaicinājums. Daļa uzņēmuma “Kvartāls 13a” darbinieki paši bija dedzīgi skeitbordisti, kas centās sasniegt pilnību gan dizaina, gan amatniecības aspektos. Ķeguma skeitparkā tika izgatavoti vairāki moduļi – Minirampas ar spainu un Funbox, pusrampas, BMX Funbox uzmetienam abās pusēs, slaidi, skeitborda slīpumi.

Pašreiz uzņēmums jau ir sasniedzis savu meistarību, izveidojot apmēram 100 projektus visā Eiropā – gan skeitparkus, gan skeitparkus no betona, gan iekštepu skeitparkus, gan batutu parkus.

2018. gada oktobrī palika tieši 5 gadi kopš skeitparka  uzbūvēšanas un veiksmīgas ekspluatācijas. Ik gadu sezonas laikā, kas ilga no maija līdz oktobrim, skeitparku apmeklēja aptuveni 300 bērni un jaunieši gan no Ķeguma, gan apkārtējiem novadiem. Ķeguma skeitparku vairāk izmantoja zēni, kaut zinām, ka pasaules mērogā ir arī labas skrituļotājas un skeitotājas daiļā dzimuma pārstāves.

Kāds tad izskatījās tipisks skeitbordists Ķegumā? 14 vai 18 gadi tīneidžeris? Ķeguma skolas audzēknis  vai Ķegumā dzīvojošs, bet studē Rīgā? Sportiskas miesas būves vai pavisam  sīks un smalks pusaudzis? Skeitbordam atvēl galvenokārt brīvdienas?  Aktīvs un dedzīgs jaunietis, kurš vienmēr gatavs traukties izmēģināt kādu jaunu skeitparku Latvijā?

Entuziasts, kas turas kopā ar citiem, kaut tas nav komandas sports; ir savs triks, kas padodas vislabāk; kaut arī lieto ceļu aizsargus un ķiveri, ir gan sasitumi, gan nobrāztas rokas un ceļgali; viens otru uzrunājot lieto iesaukas;  ir pacietīgs, jo, lai apgūtu  labus trikus, pie tā jāstrādā ilgi; laba  līdzsvara izjūta; laba humora izjūta; bezbailīgs, skatās Youtube video par skeitošanu, izdomas apveltīts…

Prieks, ka Ķegums visus šos 5 gadus bija starp Latvijas pilsētām, kurās bērniem un jauniešiem pieejams skeitparks.  Priecājamies arī par to, ka dažu sporta pasākumu laikā Ķeguma skeitparkā  bija iespējams skatīties, kā ar skeitbordu un ar skrituļslidām brauc labākie braucēji Latvijā, piemēram, ekstrēmo sporta veidu vairākkārtējs uzvarētājs Nils Jansons.

Biedrības biedres saka lielu paldies Ķeguma novada pašvaldības atbildīgiem darbiniekiem par sniegto palīdzību šī projekta īstenošanas un uzraudzības laikā – piešķirts gan līdzfinansējums projekta īstenošanai, gan vairākkārtīgi piešķirti naudas līdzekļi skeitparka remontam. 

Mēs sakām lielu paldies čaklajai sētniecei, kas rūpējās par skeitparka teritoriju.

Diemžēl nebija iespējams īstenot plānoto skeitparka remontu 2018. gada nogalē, nepieciešamais remonts skeitparkam bija pārāk sarežģīts un prasīja lielus līdzekļus. Uzrunātie  skeitparku būvētāji – uzņēmums CDL, SIA “Troja”, uzņēmums “ Kvartāls 13a” un atsevišķi meistari sadarbību remonta darbos atteica un ieteica domāt par jauna skeitparka izveidi.

Pasaulē un Latvijā skeitbords ir ļoti populārs un ātri gājis uz priekšu savā attīstībā.

Skeitbords – olimpisks?! Tokijas olimpisko spēļu (2020. gadā) organizatori vēlas iekļaut vairākus jaunus sporta veidus Olimpisko spēļu programmā, to skaitā skeitbordu- gan street disciplīnā, gan slalomā. Pasaulē tiek veidoti arvien sarežģītāki skeitparki, piemēram, kādā Lielbritānijas pilsētā plānots izveidot daudzstāvu skeitparku (tāpat kā ir daudzstāvu auto stāvvietas).

Rīgā darbojas Skeitborda skola, bet  Ķegumā….klusums….Cik žēl!

Šobrīd Ķegumā skeitparks pieejams nav jau kopš 2018. gada nogales , bet vienmēr ir cerība, ka izkristalizēsies bērnu un jauniešu vajadzības, prioritātes novadā, ka sanāks kopā ieinteresētie cilvēki, būs attiecīgi apstākļi… un taps kaut kas vēl modernāks un jaudīgāks ! Un kāpēc tas nevarētu būt dronu nosēšanās laukums…..

Biedrība Starptautiskais Soroptimistu klubs “Ogre-Ķegums”

Sabīne Gudeiķe